Editia a 10-a de la Maratonul Ursoii, organizata în 22 august 2016, a reunit la Ieud sportivi amatori cu experienta si cu multi kilometri în picioare.

maratonul-ursoii-2016-01
Concurentii au imprimat astfel un ritm alert cursei de medie distanta care se desfasoara în fiecare vara în comuna maramurseana Ieud, în perioada în care localitatea gazduieste si întalnirea fiilor satului.

Alergarea de 22 kilometri s-a desfasurat pe teren mixt, asfalt si drum forestier, iar miza ei a fost mare, tinand cont ca, în afara cupelor, tricourilor si diplomelor oferite tuturor celor prezenti la start, castigatorii de pe podium au împartit premii în valoare de 1.000 de euro.

Primul care a trecut linia de sosire a fost un alergator din Targu Lapus, Miklos Artur, care a parcurs traseul Maratonului Ursoii într-o 1 h 15 min 10 sec. La fete, prima clasata a fost Flori Nenestean, si ea cu prezente constante la cursele de medie si lunga distanta. Sportiva din Sighetu Marmatiei a trecut linia de Finish dupa 1 h 49 min 56 sec.