Sapte concurenti s-au inscris la startul Maratonului Ursoii de la Ieud, aflat la cea de a cincea editie, desfasurat in 21 august.

Maratonul Ursoii 2010, Ieud, Maramures

Maratonul Ursoii a devenit deja o traditie printre ieudeni, care nu se incumeta insa sa parcurga cei 21 de kilometri ai traseului. Doar trei localnici din Ieud s-au inscris in cursa, restul concurentilor fiind din Baia Mare, Sieu si Sighetu Marmatiei. Singura femeie inscrisa in concurs a fost Ana Hecico, venita special de la Baia Mare.

Concurenta l-a avut ca adversar pe sotul ei, Emil Hecico. Acesta a avut nevoie de doar o ora si 21 de minute pentru a parcurge intreg traseul, cu doar cinci minute mai mult decat recordul competitiei. Pe locul doi s-a clasat Ana Hecico, iar pozitia a treia a podiumului a fost ocupata de ieudeanul Gavrila Gogea.

Maratonul a fost organizat in fiecare an de catre Vasile Dunca, un localnic din Ieud stabilit in strainatate.

Ocupantii primelor trei locuri au fost recompensati cu cupe si premii in bani, respectiv 300 euro – locul I, 200 euro – locul II si 100 euro – locul III. Toti participantii, indiferent de locul ocupat, au primit din partea organizatorilor tricouri si o farfurie mare de balmos in schimbul promisiunii ca vor participa si la editia de anul viitor.